Co niszczy Twoje włosy? - część II

Spis treści


  Co powoduje wypadanie włosów

  Dbasz o włosy, a nadal wypadają? Zobacz, co możesz robić źle.


  W części pierwszej jako główne przyczyny złej kondycji włosów wymieniliśmy: złą dietę, stres, temperaturę, nadmierne korzystanie z urządzeń do włosów pod wysoką temperaturą bez zabezpieczenia włosów oraz zabiegi fryzjerskie, takie jak trwała ondulacja czy farbowanie. Dziś przedstawimy kolejną listę czynników, które negatywnie wpływają na kondycję naszych włosów.


  Czy częste mycie włosów ma wpływ na ich kondycję?
   
  Częste mycie włosów  

  Okazuje się, że zbyt częste mycie skóry głowy może wywołać efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli skóra Twojej głowy jest tłusta, to istnieje większe prawdopodobieństwo nadmiernej produkcji sebum (naturalnego oleju) na skórze głowy. Może to prowadzić do pokusy mycia włosów częściej niż to konieczne. Aby, w miarę możliwości, ograniczyć mycie włosów, proponujemy:
  - poszukać odpowiedniego szamponu – być może ten, którego używasz obecnie, za bardzo obciąża Twoje włosy lub sprzyja przetłuszczaniu się skalpu?
  - nakładać odżywkę od połowy długości włosów, po końce, ale bez nakładania jej u nasady
  - przetestować odżywkę bez spłukiwania i również aplikować ją od połowy długości włosów.
  O prawidłowym myciu włosów pisaliśmy już wcześniej – artykuł można przeczytać klikając tu.
   
  Jak poprawnie suszyć włosy?
   

  Suszenie włosów

  Kolejnym złym nawykiem może okazać się suszenie włosów ręcznikiem. Otóż, nie powinno się pocierać ręcznikiem włosów – kiedy włosy są mokre, są bardziej wrażliwe, a pocieranie może powodować ich łamanie. Zamiast wycierać wodę z włosów, proponujemy osuszyć je chłonnym ręcznikiem. Można również zostawić ręcznik na włosach na jakiś czas (np. na czas pielęgnacji skóry twarzy), aby wchłonął nadmiar wody.
   

  Które akcesoria nie niszczą włosów
   

  Akcesoria do włosów

  Akcesoria do włosów nie zawsze są bezpieczne. Elastyczne gumki do włosów są niezbędne, aby utrzymać włosy z dala od twarzy, na przykład w pracy lub podczas ćwiczeń. Problem z gumkami do włosów polega na tym, że mogą naciągać skórę głowy i nadwyrężać łuski włosów. Pewnie niejednokrotnie zauważyłaś, że włosy wypadają za każdym razem, gdy rozwiązujesz kucyk. Możesz jednak temu zaradzić, nosząc od czasu do czasu rozpuszczone włosy lub nieco luźniejsze upięcie, aby nie ciągnęło włosów tak bardzo. Upewnij się też, że nosisz bezpieczne gumki do włosów, a nie takie, które mogą uszkodzić włosy. Unikaj zwłaszcza tych gumek z metalowymi elementami, które łamią włosy od razu po założeniu.
   

  Jak poprawnie szczotkować włosy
   

  Szczotkowanie włosów

  Czy wiesz, że nieprawidłowe szczotkowanie i czesanie włosów też prowadzi do pogorszenia kondycji włosów oraz do ich wypadania? W zasadzie, samo szczotkowanie i czesanie włosów niesie za sobą pozytywy, ale tutaj kluczowe są narzędzia. Grzebienie, których używamy, powinny mieć szeroko rozstawione zęby, aby nie wyrywały włosów przy każdej próbie ich rozczesania. A jeśli chodzi o szczotkowanie, to równie ważny jest sam masaż głowy, który możemy wykonać przy użyciu dobrej jakości szczotki do włosów, na przykład z naturalnym włosiem dzika. Badania dowodzą, że szczotkowanie włosów taką szczotką może przynieść wiele korzyści, między innymi:

  - nabłyszcza i odżywia włosy – opierając się na naturalnym mechanizmie, szczotka bardzo dobrze rozprowadza naturalnie wydzielane sebum, dzięki czemu włosy są błyszczące i zabezpieczone,
  - prostuje i wygładza włosy – włosie z dzika jest sztywne i łatwo radzi sobie nawet z niesfornymi kosmykami,
  - dodaje objętości nawet cienkim włosom – wszystko to za sprawą odpowiedniego rozstawienia włosia (rekomenduje się, aby szczotkować włosy głową w dół dla uzyskania jeszcze lepszego efektu objętości),
  - zapobiega przetłuszczaniu się włosów – włosie rozprowadza sebum, a więc zmniejsza jego ilość na skórze głowy i u nasady włosów.
   

  Prawidłowe przycinanie włosów
   

  Przycinanie włosów

  Czy przycinanie włosów przyspiesza ich wzrost? Nie, ale poprawia ich kondycję. Okazuje się, że nieprzycinanie końcówek włosów doprowadza do ich rozdwojenia, a w konsekwencji do bardzo złej kondycji, łamliwości i wypadania. Może się wydawać, że strzyżenie włosów przez swoją mechaniczną ingerencję w strukturę włosów może je uszkodzić. Jak na ironię, przycinanie włosów może tylko pomóc zachować zdrowe włosy i wolne od rozdwojonych końcówek. Przycinanie włosów można porównać do złuszczania skóry — w obu przypadkach konieczne może być usunięcie niektórych starych komórek, aby pomóc rosnąć nowym. Kiedy masz rozdwojone końcówki, te pęknięcia w strukturze mogą przemieszczać się na resztę długości włosów. Zapuszczasz włosy i unikasz fryzjera? Błąd! Nawet jeśli zapuszczasz włosy, przycinanie zniszczonych końcówek może zapobiec dalszemu łamaniu.

   

  Niedoczynność tarczycy przyczyną przerzedzania się włosów
   

  Niedoczynność tarczycy

  Niedoczynność tarczycy jest częstą przyczyną przerzedzania się włosów u kobiet. Niedoczynność tarczycy występuje, gdy tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Chociaż sama tarczyca jest niewielkich rozmiarów, odgrywa bardzo dużą rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą zauważyć nadmierne niszczenie i wypadanie włosów, zwłaszcza pod prysznicem lub po szczotkowaniu. Jeśli masz suche, zniszczone włosy w połączeniu z niskim poziomem energii, nagłym przyrostem masy ciała i pogorszeniem nastroju, skonsultuj się z lekarzem (najlepiej endokrynologiem) w celu zbadania tarczycy. Odpowiednio dobrane leki, suplementacja i zdrowa dieta mogą zapobiec dalszemu wypadaniu włosów.

   
  Zaburzenia odżywiania

  Jednym z objawów zaburzenia odżywiania mogą być wypadające lub złej jakości włosy. Dzieje się tak dlatego, że niektóre zaburzenia odżywiania powodują niedożywienie, takie jak anoreksja i bulimia. W takich przypadkach mieszki włosowe nie mają składników odżywczych potrzebnych do produkcji nowych włosów, a proces zostaje całkowicie zakończony. Możesz nawet zauważyć nowe włosy, które wypadają w połowie cyklu wzrostu. Zaburzenia odżywiania mogą prowadzić do jeszcze poważniejszych konsekwencji i wymagają leczenia.

   
  Jak widzisz, nie ma tylko jednej odpowiedzi na to, co jest przyczyną złej kondycji włosów, tak samo, jak nie ma jednej wskazówki, która pomogłaby je zachować w doskonałej kondycji. Jeśli zastosujesz się do wskazówek, które przedstawiliśmy przy omówieniu wszystkich czynników, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje włosy będą gęste, lśniące i zdrowe, a co za tym idzie – ich stan nie będzie stanowił przeciwskazań do ich przedłużania.