Co niszczy Twoje włosy?

Spis treści


  Co niszczy włosy?
   

  Dbasz o włosy, a nadal wypadają? Zobacz, co możesz robić źle.

  Włosy do przedłużania to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną metamorfozy w jeden dzień, a nawet w kilka godzin. O tym jaką metodę przedłużania włosów wybrać opowie specjalista, który będzie widział, w jakiej kondycji są Twoje włosy. Przy gorszej kondycji włosów, jeśli to w ogóle będzie możliwe, specjalista najprawdopodobniej zarekomenduje przedłużanie metodą kanapkową (tape on) – to metoda bezpieczna, która pozwala regenerować się naszym naturalnym pasmom „w międzyczasie”. Sytuacją idealną do zdecydowania się na zabieg przedłużania włosów jest jednak dobra kondycja włosów i skóry głowy, a co za tym idzie – możliwość wybierania spośród kilku możliwości przedłużania. Jak zatem zadbać o swoje naturalne włosy, aby ich przedłużenie było w ogóle możliwe? 
   
  Zła kondycja włosów może być spowodowana wieloma czynnikami – stresem, wysoką lub niską temperaturą, przyjmowanymi lekami, ale nie tylko. Dowiedz się, co może być przyczyną łamliwości, wypadania, przesuszania i puszenia się włosów oraz jak temu zaradzić.
   
  Wpływ diety na kondycję włosów
   

  Dieta

  Mówi się, że jesteś tym, co jesz. To powiedzenie znajduje potwierdzenie w rzeczywistości (i nie dotyczy tylko włosów i skóry głowy!). Niektóre składniki odżywcze pomagają rosnąć włosom i zapobiegają ich łamliwości, dlatego upewnij się, że masz wystarczającą ilość cynku, żelaza i kwasu foliowego w swojej codziennej diecie. Białko i przeciwutleniacze (znajdujące się w pokarmach roślinnych) mogą również zapobiegać uszkodzeniom włosów. Niektóre witaminy mogą także pomóc we wzroście włosów. Rekomendujemy jednak unikać drogi na skróty. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty, który zaleci wykonanie badań, a na podstawie wyników przepisze odpowiednią suplementację.

   
  Wpływ stresu na kondycję naszych włosów
   

  Stres

  Przypadłość XXI wieku, czyli stres w pracy, w korku, w kolejce w sklepie, a wszystko to przez pośpiech, „asapy” i „dedlajny”. Istnieje wiele dowodów potwierdzających powiązanie wypadania włosów ze stresującym trybem życia, a najczęstszym skutkiem jest łysienie telogenowe, które dotyczy w większości kobiet. Charakterystyczne dla łysienia telogenowego jest większa niż zwykle utrata włosów w czasie ich mycia. Co ważne, nie tylko stres jest powodem tego zjawiska. Wśród przyczyn łysienia telogenowego są również choroby wirusowe, przebyta narkoza, zaburzenia po porodzie lub znaczna utrata masy ciała.
   

  Temperatura

   

  Kolejnym czynnikiem, który może niszczyć Twoje włosy jest temperatura. Suche włosy są narażone na uszkodzenia i są bardziej łamliwe. Włosy mogą być suche z powodu pogody, niskiej wilgotności lub zbyt wysokiej temperatury. (Pamiętaj, aby podczas mycia włosów używać ciepłej, a nie gorącej wody!). Jeśli końcówki są przesuszone, to rozważ mycie głowy szamponem od nasady do połowy długości włosów, natomiast odżywkę nakładaj od połowy po same końcówki. Nie masz czasu na nakładanie i spłukiwanie odżywki? Użyj odżywki bez spłukiwania.  
   
  Jak korzystać z lokówki i suszarki aby nie uszkodzić włosów
   
  Uszkodzenia powodowane temperaturą to również codzienne używanie sprzętów do włosów. Aby uzyskać najlepsze rezultaty z suszarki do włosów, prostownicy lub lokówki, potrzebujesz wysokiej temperatury. Jednak gdy używasz tych akcesoriów nieprawidłowo lub zbyt często, ryzykujesz uszkodzenie naskórka. Jednym ze sposobów zapobiegania uszkodzeniom włosów spowodowanych wysoką temperaturą jest dawanie naszym pasmom przerwy od wszystkich narzędzi do stylizacji przynajmniej raz w tygodniu. Aby zmniejszyć rzeczywiste uszkodzenia, wybierz wersje ceramiczne — te nagrzewają się bardziej równomiernie, więc nie musisz używać ich wielokrotnie na tych samych częściach włosów. Ważne jest również, aby chronić włosy przed rozpoczęciem stylizacji z użyciem wysokiej temperatury. Użyj serum chroniącego przed wysoką temperaturą, aby zminimalizować uszkodzenia.
   
  Które zabiegi szkodzą naszym włosom
   

  Zabiegi

  Zabiegi potrafią doprowadzić do pogorszenia kondycji Twoich włosów. Trwała ondulacja, profesjonalne prostowanie i farbowanie mogą sprawić, że Twoje włosy będą wyglądać na zdrowsze już po pierwszej wizycie u specjalisty. Ale jeśli wykonujesz te zabiegi zbyt często, naskórek może zostać naruszony, co z kolei spowoduje uszkodzenie włosów u nasady. Co więcej, źle dobrana farba do włosów może wejść w interakcję ze skórą głowy i spowodować kontaktowe zapalenie skóry. Zaleca się przerwę między takimi zabiegami od 8 do 10 tygodni, jeśli jest taka możliwość.
   
  Ciąg dalszy omówienia czynników, które niszczą włosy, znajdziesz w części drugiej.