Jak myć włosy

Spis treści


  Jak myć włosy

  Jak myć włosy, czyli kilka prostych zasad prawidłowej pielęgnacji

  Mycie włosów to podstawowy element ich pielęgnacji. Wiele kobiet nie wyobraża sobie poranka bez wykonania tej czynności. Robimy to tak często i rutynowo, że rzadko kiedy mamy czas by zastanowić się na tym, czy wszytko odbywa się tak, jak trzeba. Jak myć włosy, by robić to dobrze? Oto jest pytanie. Poza doborem odpowiednich kosmetyków, dopasowanych do typu włosów, należy opracować skuteczną technikę, aby mycie włosów nie szkodziło im, a przynosiło jedynie korzyści.

  Jak myć włosy prawidłowo?

  Jak myć włosy prawidłowo?

  Mogłoby się wydawać, że to jak myć włosy, nie jest żadną filozofią. Okazuje się, że zagadnienie jest bardziej złożone, niż na to wygląda. Prawidłowa pielęgnacja znacząco wpływa na kondycję naszych włosów, ale także na stan skóry głowy, która jest niezwykle wrażliwa. Na stan skóry głowy wpływ ma zwłaszcza jakość stosowanych kosmetyków i częstotliwość mycia, dlatego utrzymanie jej prawidłowej i zdrowej kondycji jest takie istotne. I choć mycie włosów to czynność wykonywana przez niektóre osoby nawet codziennie, okazuje się, że często robimy to źle. Najczęstsze błędy popełniane w czasie mycia włosów to:

  • zbyt duża ilość produktu,
  • zbyt mocne szorowanie,
  • zbyt gorąca woda,
  • nieprawidłowo dobrane produkty do pielęgnacji,
  • tarcie włosów ręcznikiem,
  • zapominanie o skórze głowy.

  Konsekwencjami złej pielęgnacji włosów są takie objawy jak:

  • swędzenie,
  • łupież,
  • przetłuszczona skóra głowy,
  • przesuszona skóra głowy.

  Okazuje się jednak, że walka z tymi uporczywymi dolegliwościami jest całkiem prosta i co najważniejsze – można się z nimi uporać samodzielnie, w zaciszu własnej łazienki. Jaki powinien być pierwszy krok? Przede wszystkim należy uczynić wszystko, aby ograniczyć kontakt naszej skóry z produktami silnie agresywnymi, zwłaszcza chemicznymi.

  Jak myć włosy metodą OMO?

  Jak myć włosy metodą OMO?

  OMO – czyli akronim słów odżywianie, mycie, odżywianie – to rewolucyjny sposób mycia włosów, który cieszy się w ostatnim czasie ogromną popularnością. Istnieją poglądy, że nie jest on uniwersalną metodą mycia włosów dla każdego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie przetestowanie jej na sobie przez jakiś czas i samodzielne ocenienie. Jeżeli zauważymy efekty w postaci nawilżenia, odżywienia, wygładzenia i ogólnej poprawy kondycji naszych włosów, oznacza to, że jest to idealna metoda dla nas.

  Jak myć włosy metodą OMO? W pierwszej kolejności na dokładnie zmoczone włosy należy nałożyć odżywkę, najlepiej nawilżającą. Nałożenie odżywki jako pierwszej ma za zadanie zabezpieczyć nasze włosy przed szkodliwymi substancjami zawartymi w szamponach do mycia. Odżywkę pozostawiamy na włosach przez kilka minut a następnie myjemy je szamponem. Co jest na tym etapie ważne? Powinniśmy skupić się na myciu skóry głowy, a to co spłynie razem z pianą, będzie wystarczające do umycia reszty włosów. Oczywiście, tak jak przy standardowej metodzie, mycie wykonujemy dwukrotnie. Kolejnym etapem jest ponowne nałożenie odżywki, którą – po określonym przez producenta czasie – spłukujemy przy pomocy ciepłej wody.

  Mycie włosów metodą OMO zalecane jest zwłaszcza włosom suchym, zniszczonym, farbowanym, którym brakuje blasku. Ten rodzaj pielęgnacji sprawdzi się również w przypadku włosów często narażanych na działanie szkodliwych czynników, takich jak: wysokie temperatury suszenia, często wykonywane stylizacje na gorąco czy farbowanie.

  Jak myć włosy przedłużane?

  Jak myć włosy przedłużane?

  Włosy przedłużane wymagają szczególnej pielęgnacji. Pierwszą podstawową zasadą jest to, aby włosów nie myć przez pierwsze 48 godzin po zabiegu. Ma to na celu zapewnienie lepszej trwałości. Koleje mycia najlepiej jest wykonywać dwa razy w tygodniu. Dlaczego nie codziennie? Włosy doczepiane dłużej zachowują swoją świeżość, dzięki czemu nie ma takiej konieczności.

  Czyli jak myć włosy przedłużane, żeby się nie niszczyły i nie plątały? Niezależnie od tego, czy włosy są przedłużane na ringi, czy była to metoda kanapkowa lub keratynowa, wymagają one szczególnego podejścia. Jako przykład niech posłuży metoda kanapkowa – jak myć włosy tape on? Po pierwsze należy je dokładnie rozczesać. Idealnie sprawdzi się do tego drewniany grzebień lub dostępne na rynku specjalne szczotki do włosów przedłużanych, wykonane z naturalnego włosia.

  Włosy doczepiane najlepiej myć w pozycji stojącej, aby woda spływała po nich pionowo w dół, czyli idealnie będzie robić to pod prysznicem. Szampon nanosimy tak, by skutecznie oczyścić skórę głowy. Nadmiar powinien swobodnie spływać, myjąc resztę włosów. Całą procedurę wykonujemy bardzo delikatnie, starając się nie trzeć włosów, zwłaszcza w miejscach łączenia. Po umyciu na włosy nakładamy specjalną odżywkę, olejek lub balsam, dedykowany właśnie włosom przedłużanym. Kosmetyki do włosów przedłużanych mają specjalnie opracowane składy, dzięki czemu z ich pomocą pielęgnacja jest najskuteczniejsza.

  Pamiętajmy, że włosy doczepiane należy zawsze myć ciepłą wodą, nigdy gorącą! Ponadto nie należy zawijać włosów w ręcznik. Wystarczy odsączyć je z nadmiaru wody przy pomocy bawełnianej ściereczki. Nie wolno również czesać mokrych włosów. Najpierw należy je dokładnie wysuszyć. Najlepsza będzie do tego suszarka jonizująca, o ciepłym nadmuchu. Po wysuszeniu dokładnie czeszemy włosy.

  Jak często powinno myć się włosy?

  Jak często powinno myć się włosy?

  Podstawową zasadą, jeśli chodzi o częstotliwość mycia włosów jest to, żeby myć je tak często, jak tego potrzebują. Nie oznacza to jednak, że – skoro włosy wciąż wyglądają dobrze –mamy je myć raz w tygodniu lub rzadziej. Należy pamiętać, że na włosach osadza się zarówno brud, jak i kurz. Mycie włosów jest więc nie tylko kwestią pielęgnacji, ale i higieny.

  Jak często powinno się myć włosy, aby zachowywały zdrowy wygląd, nie przetłuszczały się ani nie były zbyt wysuszone? To kwestia indywidualna. Jeżeli Twoje włosy potrzebują codziennego mycia, wybieraj specjalne, łagodne szampony. Ilość szamponu ma znaczenie – nie powinna być zbyt duża, trudno jest potem dokładnie wypłukać głowę z powstałej piany. Jak myć włosy małą ilością szamponu? Dobrym pomysłem jest korzystanie ze specjalnych kubeczków spieniających. Ich użycie jest bardzo proste. Wystarczy kilka kropel szamponu umieścić w kubeczku, dolać wody i spienić.

  Uważa się, że optymalnym rozwiązaniem jest mycie włosów dwa do trzech razy w tygodniu. Najlepiej jednak dopasować częstotliwość mycia do indywidualnych preferencji i potrzeb naszych włosów, a także skóry głowy.