Włosy – ponadczasowy symbol kobiecego piękna

Włosy ponadczasowy symbol kobiecego piękna

 

Włosy są dla kobiety czymś więcej niż tylko mieszanką protein, wody, pigmentów, minerałów oraz lipidów – bo z tego się składają. To piękno, elegancja i styl. W dzisiejszych czasach, dzięki różnym zabiegom, możemy łatwo zmienić kolor i długość włosów. Akcesoria typu prostownica czy lokówka pozwalają nam dowolnie je wystylizować. Popularnym sposobem na dodanie sobie pewności siebie i sprawienie, że nasza fryzura będzie wyglądała piękniej, stało się przedłużanie włosów. A co było wcześniej? Odkryj historię dbałości kobiet o włosy i zobacz, jak wielka symbolika się za nimi kryje.

Włosy od wieków były uważane za uosobienie kobiecości i piękna. Ich długość, kolor, stylizacja i kondycja niemal od zawsze wpływały na wygląd i wizerunek kobiety. Historia dbałości o włosy sięga bowiem czasów starożytnych cywilizacji. Już wówczas kobiety zwracały uwagę na ich pielęgnację i nienaganny wygląd.

 

Włosy symbol kobiecego piękna

 

Śladami historii

W starożytnym Egipcie kobiety stosowały mieszanki ziół i olejków, aby wzmocnić włosy, które układały następnie w skomplikowane fryzury. Były one dla nich nie tylko atrybutem kobiecości, ale także statusu społecznego. Kolor włosów również miał symboliczne znaczenie - blondynki uważane były za szczególnie piękne i cenione, a ciemne włosy uchodziły za mniej pożądane.

W starożytnej Grecji włosy również były ważnym atrybutem kobiecości i piękna. Kobiety układały je w różne stylizacje, a szczególną estymą cieszyły się długie loki. W starożytnej Grecji także kolor włosów miał symboliczne znaczenie - brunetki uważane były za inteligentne i mądrzejsze.

W starożytnym Rzymie kobiety również dbały o swoje włosy, stosując różnego rodzaju kosmetyki, takie jak oleje, perfumy i farby do włosów. Podobnie jak w Grecji, tu także największym uznaniem cieszyły się długie, kręcone włosy, swobodnie opadające na ramiona, które uważano za wyraz dobrego smaku.

W średniowiecznej Europie, kobiety okrywały swoje włosy welonami i chustami, aby pokazać swój status społeczny. Fryzury były skomplikowane i misternie ozdabiane, a ich ułożenie wymagało wiele czasu i wysiłku.

W epoce wiktoriańskiej, czyli w XIX wieku, kobiety także zwracały uwagę na to, jak wyglądają ich włosy i często sięgały po akcesoria, takie jak opaski i inne ozdoby do włosów. Za symbol kobiecej urody uchodziły wówczas długie, gęste włosy. To w tym czasie kobiety zaczęły stosować różne specyfiki, takie jak balsamy, sera czy maski. W XX wieku nowe trendy w modzie zaczęły także zmieniać podejście do włosów. Kobiety ceniły sobie swobodę i wygodę, co manifestowały m.in. poprzez krótkie fryzury. Stały się one niejako symbolem przejmowania przez kobiety kontroli nad własnym życiem.

 

Girl power

 

Oręż w walce o…. siebie

Historia pokazuje, że włosy od wieków są symbolem kobiecości a dziś także służą jako ważny element wyrażania siebie. Podczas wojen, kiedy kobiety nie miały wstępu na pole bitwy, setki kobiet-żołnierzy przebierało się za mężczyzn, obcinając włosy. Po zdemaskowaniu trafiały do więzienia. Po bitwie o Francję w 1940 roku, francuskim kobietom golono głowy jako karę za romantyczne związki z niemieckimi żołnierzami. Między innymi to właśnie z tych powodów do dziś długie włosy reprezentują kobiecość.

Od stuleci włosy są także synonimem wolności i oznaką piękna. Kobiety o długich i prostych włosach uchodziły za piękne. W starożytności do utrzymywania prostych, lśniących i gładkich włosów używano pary wodnej i naturalnych olejków. Ich pielęgnacja była bardzo wymagająca, dlatego królowe i księżniczki miały służące dedykowane tylko do układania fryzur. Robiono to za pomocą kwiatów i różnych akcesoriów do włosów, przy czym różne fryzury łączono z różnymi strojami. Warto zauważyć, że nawet przy ograniczonych zasobach, księżniczki i królowe zawsze nosiły przyciągające wzrok fryzury.

Dziś branża fryzjerska i kosmetyczna to branże warte krocie. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że wiele z nas wierzy, że wygląd jest ważny, ale także dlatego, że nasze włosy reprezentują naszą osobowość, myśli i przekonania.

Włosy symbolem kobiecego piękna

 

Chcemy czuć się piękne

Współcześnie dbałość o włosy jest dla wielu z nas bardzo istotnym elementem pielęgnacji i estetyki. Prawie każda kobieta korzysta z różnego rodzaju kosmetyków do włosów, takich jak szampony, odżywki czy maski. Wiele decyduje się również na farbowanie czy prostowanie włosów, aby osiągnąć pożądany efekt.

Dzięki postępowi technologicznemu i innowacjom, mamy o wiele więcej możliwości dbania o włosy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie musimy używać henny do farbowania włosów ani czekać miesiącami, aż urosną. Chcemy być piękne tu i teraz. Dlatego jednym z zabiegów, który zyskuje coraz większą popularność, jest przedłużanie włosów. To świetna opcja nie tylko dla tych kobiet, którym zależy na długości, ale także tych z cienkimi włosami, które – dzięki odpowiednim metodom – mogą z powodzeniem zagęścić. Istnieje wiele technik przedłużania włosów, a wybierając do tego materiały najlepszej jakości zyskujemy pewność, że efektem będziemy się cieszyć przez długie tygodnie a nawet miesiące. Poza tym mamy do dyspozycji wiele rodzajów tresek z włosów naturalnych, co pozwala na jeszcze odważniejsze eksperymentowanie z wyglądem.

Dlaczego włosy są dla nas kobiet takie ważne? Często postrzegamy je jako odzwierciedlenie naszej tożsamości. Część kobiet uważa, że gdy ich włosy wyglądają fatalnie, zły będzie cały dzień. W przypadku długotrwałych problemów – gdy nasze włosy są zbyt cienkie, łamliwe, suche, siwieją lub wypadają – nasze poczucie własnej wartości bywa poważnie zagrożone. W końcu już od wieków symbolizują piękno, kobiecość, siłę i pewność siebie. Dlatego warto o nie dbać i wykorzystywać drzemiący w nich potencjał.