Rodzaje włosów

Jakie są rodzaje włosów
 

Sprawdź jaki masz rodzaj włosów oraz poznaj sposoby, jak go zmienić.

Rodzaj i struktura włosów zależą od wielu czynników, w tym od genetyki. Proste włosy są jednym z najczęściej występujących typów włosów na świecie. Każda osoba ma unikalną teksturę włosów.
 
Istnieją cztery główne rodzaje włosów:
Typ 1 – włosy proste,
Typ 2 – włosy lekko falujące,
Typ 3 – włosy kręcone,
Typ 4 – włosy mocno kręcone (jak sprężynki).
 
Typ i tekstura włosów mogą być dalej podzielone na a, b i c w zależności od wzoru skrętu włosów, gęstości, porowatości, szerokości i długości, ale o tym innym razem.  
 
Co ma wpływ na rodzaj i strukturę włosów
 
Co decyduje o rodzaju włosów? Otóż to genetyka i środowisko wpływają na rodzaj i strukturę włosów. Badania pokazują, że typ i tekstura włosów są dziedziczne. Istnieje również „addytywność”, która wpływa na rodzaj i strukturę włosów. Oznacza to, że ilość loków na włosach zależy od ilości odziedziczonych wariantów genu włosów kręconych. W związku z tym, dwoje rodziców o kręconych włosach nie zawsze będzie miało dzieci z kręconymi włosami, ponieważ w grę wchodzi wiele różnych genów. Rodzice z kręconymi włosami mogą również posiadać geny włosów prostych, które mogą przekazać dalej. Geny mogą również współdziałać ze sobą w celu określenia struktury włosów. Z tego powodu w jednej rodzinie różne osoby mogą mieć różne rodzaje włosów.
 
Geny nie są jedynym czynnikiem wpływającym na rodzaj włosów. Środowisko również może mieć duży wpływ na włosy, zwłaszcza na ich teksturę. Wilgotność może sprawić, że włosy będą się puszyć lub kręcić, podczas gdy chłodne zimowe powietrze może sprawić, że włosy będą suche i puszące się. Tekstura włosów zmienia się również z wiekiem. Włosy stają się szare, cieńsze, bardziej szorstkie, delikatne i suche. Gruczoły olejowe w skórze głowy kurczą się wraz z wiekiem. Sposób traktowania i stylizacji włosów może zmienić ich strukturę. Rozjaśnianie, farbowanie włosów, używanie narzędzi do stylizacji, prostowanie i trwała ondulacja mogą zmienić strukturę włosów.
 
Zmiana rodzaju i struktury włosów
 
Zastanawiałaś się kiedyś, czy można zmienić posiadany rodzaj włosów?
Niestety, zmiana genetyki włosów nie jest możliwa. Istnieje jednak kilka zabiegów, które mogą pomóc w prostowaniu lub kręceniu włosów.
 
Profesjonalna trwała ondulacja lub prostowanie to procesy chemiczne, który trwale zmieniają włosy. Zmieniają one wiązania białkowe we włosach. Rezultaty mogą utrzymywać się przez kilka lat, w zależności od zastosowanych środków chemicznych. Nowe włosy, które wyrosną, będą należały do oryginalnego, pierwotnego typu włosów danej osoby.
 
Kolejnym sposobem jest suszenie. Tak, dobrze widzisz. Suszenie polega na wydmuchiwaniu na włosy ciepłego lub zimnego powietrza za pomocą okrągłej lub płaskiej szczotki, aby zakręcić lub wyprostować włosy.
 
Produkty do pielęgnacji włosów przedłużanych
 
Produkty do pielęgnacji włosów też mogą zdziałać cuda! Szampony, odżywki, odżywki bez spłukiwania, serum do włosów i lakiery do włosów są używane, aby pokryć pasma włosów, zmniejszyć puszenie się i kręcenie oraz poprawić nawilżenie.
 
Stosowanie olejków, np. olejek arganowy do włosów, może pomóc w poprawieniu tekstury włosów. Można je nakładać na całą skórę głowy i włosy, a następnie umyć po 30-60 minutach szamponem i odżywką. Można to robić kilka razy w tygodniu.
 
Narzędzia do stylizacji włosów, takie jak prostownice do włosów lub lokówki, wykorzystują podgrzewane płytki zasilane prądem, które mogą szybko wyprostować lub zakręcić włosy. Są one łatwe i szybkie w użyciu.
 
Jeśli oczekujesz trwałej zmiany bez chemicznej ingerencji w strukturę włosa, to najlepszym rozwiązaniem będzie zabieg przedłużania włosów.