Prawidłowa pielęgnacja włosów

Spis treści


  Pielęgnacja włosów

  Prawidłowa pielęgnacja włosów – czy istnieje uniwersalny przepis?

   

  Pielęgnacja włosów to nieodłączny element codziennej rutyny większości kobiet. Wszystkie włosy potrzebują troskliwej pielęgnacji, a często – indywidualnego podejścia. Najważniejsze jest to, aby dokładnie poznać potrzeby swoich włosów i odkryć co sprawi, że będą piękne, lśniące, a przede wszystkim zdrowe. Stosując kilka prostych i niezawodnych zasad, pielęgnacja włosów stanie się łatwa, przyjemna i co najważniejsze – przyniesie upragnione efekty.

   

  Właściwa pielęgnacja włosów

  Pielęgnacja włosów krok po kroku

  Podstawą każdej pielęgnacji jest mycie. Przed myciem dokładnie rozczeszmy włosy, co pomoże uniknąć splątań. Odpowiednio dobrany szampon powinno się nakładać najpierw na dłoń, rozcieńczyć go z wodą i dopiero wtedy delikatnie nanosić na skórę głowy. Myjąc skupiamy się właśnie na skórze głowy. Wykonujemy delikatny masaż opuszkami palców. Nie trzemy włosów. Pozwalamy, aby piana, spływając po długości włosów, sama w nie wnikała. Przy prawidłowej pielęgnacji włosów ważna jest temperatura wody, która nie powinna być ani za gorąca, ani zbyt zimna.

  Jak pielęgnować włosy 

  Po umyciu włosy należy otulić delikatną tkaniną. Absolutnie nie powinno się ich trzeć ręcznikiem ani zawijać w „turban”. Mokre włosy są niezwykle podatne na łamanie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie do osuszania włosów zwykłej bawełnianej koszulki. Mokrych włosów nie czeszemy, ponieważ powoduje to ich wyrywanie i łamanie. Co ważne, wskazówki te będą mieć również zastosowanie, jeśli mamy doczepiane włosy.

  Czesanie włosów 

  Czesanie włosów jest niezwykle istotnym elementem ich pielęgnacji. Ostatnio modne stało się używanie szczotek do włosów z naturalnego włosia. Takie szczotki są rekomendowane przy czesaniu naturalnych włosów doczepianych. Sprawiają, że włosy nie plączą się i zachowują blask. Szczotki do włosów przedłużanych sprawdzą się doskonale także pomiędzy okresami noszenia doczepów.

  Kosmetyki do włosów 

  Pielęgnacja włosów – jakie kosmetyki wybrać?

  Prawidłowa pielęgnacja włosów może odbywać się w sposób prosty, wymagający minimum wysiłku, ale też wieloetapowo. Absolutnym minimum powinno być umycie włosów, a następnie zadbanie o ich prawidłowe odżywienie. Odżywka sprawi, że włosy staną się miękkie, gładkie i zyskają zdrowy blask. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie produktów z jednej serii, dzięki temu będą się one uzupełniać.

  Inny skład będą miały produkty do włosów suchych, inny do przetłuszczających się. Czego innego wymagają włosy kręcone, czego innego cienkie. Pamiętajmy o tym w momencie zakupu kosmetyków. Jeśli mamy przedłużone włosy nic nie przysłuży się im lepiej niż specjalnie dedykowane kosmetyki do włosów przedłużanych.

  Jednym z elementem dbałości o włosy są zabiegi wykonywane rzadziej niż przy każdym myciu, np. peeling skóry głowy. Jest to element pielęgnacji mający na celu wzmocnienie kondycji skóry głowy i dokładne oczyszczenie jej z martwego naskórka oraz pozostałości kosmetyków.

  Sławę zdobywa również olejowanie włosów, zarówno na sucho jak i na mokro. Olejowanie sprawia, że włosy stają się gładsze, bardziej lśniące oraz zregenerowane. Olejowanie stosowane jest w zależności od indywidualnych potrzeb na całe włosy lub jedynie na końcówki.

  Metoda OMO 

  Czym jest metoda OMO?

  Od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszy się metoda mycia włosów skrótowo nazwana OMO. Nazwa pochodzi od pierwszych liter słów „Odżywianie – Mycie - Odżywianie”. Najprościej mówiąc jest to metoda pielęgnacji włosów, która polega na odwróceniu kolejności w porównaniu do klasycznego mycia szamponem, gdzie dopiero w drugim kroku stosujemy odżywkę.

  Celem metody OMO jest ochrona włosów przed negatywnym wpływem szkodliwych i wysuszających substancji zawartych w szamponach do mycia (SLS i SLES). Metoda OMO polecana jest zwłaszcza przy włosach wysoko i średnioporowatych, gdyż te są najbardziej podatne na przesuszenie i zniszczenie.

  Jak przebiega pielęgnacja włosów zgodnie z zasadą OMO? W pierwszej kolejności nakładamy odżywkę, która tworzy na włosach warstwę ochronną. Przy aplikacji odżywki staramy się nie nakładać jej bezpośrednio na skórę głowy. Następnie przechodzimy do prawidłowego umycia włosów szamponem. Wówczas skupiamy się na skórze głowy. Po dokładnym spłukaniu włosów ponownie przechodzimy od odżywiania. Tym razem odżywkę po kilku minutach dokładnie spłukujemy. Na koniec można jeszcze nałożyć swoje ulubione serum lub olejek nawilżający.

  Pielęgnacja włosów w domu z zastosowaniem metody OMO jest bardzo prosta i warta wypróbowania w przypadku każdego typu włosów. W celu uzyskania najlepszych efektów, metodę OMO powinno się stosować przez dłuższy czas, stosując dobrej jakości kosmetyki.

  Pielęgnacja włosów jesienią 

  Jak dbać o włosy jesienią?

  Prawidłowa pielęgnacja włosów polega także na uwzględnieniu pory roku. Polska jesień charakteryzuje się przede wszystkim dużą ilością wilgoci w powietrzu i często wietrzną pogodą. Jednak jesienna pielęgnacja włosów powinna skupić się na regeneracji i odżywieniu ich po sezonie letnim, kiedy to narażane były na szkodliwe działania promieni słonecznych, gorącego suchego powietrza, a często także soli.

  Po lecie warto zacząć od obcięcia zniszczonych końcówek. Następnie pielęgnacja włosów przebiega już standardowo. Po umyciu włosów zawsze stosujemy odżywkę. Raz w tygodniu warto przeprowadzić gruntowne oczyszczenie skóry głowy, przy pomocy peelingu i zastosować maskę do włosów. Tę, w przeciwieństwie do maseczki, trzymamy na włosach zdecydowanie dłużej, bo średnio 30 minut. Taka kompleksowa pielęgnacja włosów doskonale przygotuje je na zbliżającą się porę zimową.

  Pielęgnacja włosów zimą 

  Jak dbać o włosy zimą?

  Zima to dla naszych włosów prawdziwy sprawdzian. Ciągłe zmiany temperatur, suche powietrze w pomieszczeniach a mroźne na dworze oraz grube wełniane czapki to dla utrzymania dobrej kondycji włosów nie lada wyzwanie. W przypadku bardzo niskich temperatur ważne jest, aby włosy chronić w całości, łącznie z końcówkami. Jak dbać o włosy zimą? W zimowej pielęgnacji włosów dobrze jest stosować produkty, które utrzymują wilgoć we włosach. Są to kosmetyki z naturalnymi olejami i silikonami, które wspomagają nawilżanie włosów i sprawiają, że są bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników. Warto również stosować suplementacje witaminy D. Zima przyczynia się do występowania łupieżu i częstszego przetłuszczania się włosów, dlatego warto zadbać o prawidłową pielęgnację skóry głowy poprzez stosowanie wspominanego już peelingu.