Cieniowanie włosów – kiedy to się sprawdza?

Cieniowane włosy

Cieniowanie włosów to metoda strzyżenia, dzięki której włosy uzyskują efekt lekkości, objętości, a fryzura nabiera odpowiedniego kształtu. A wszystko to jedynie za pomocą właściwego cięcia! Od wielu lat kobiety kochają tego rodzaju cięcie, jednak nie dla każdej będzie ono odpowiednie. Cieniowanie włosów powinno być dopasowane do rodzaju kosmyków przez profesjonalnego stylistę. Zatem komu pasują cieniowane włosy i jak je odpowiednio stylizować?

Na czym polega cieniowanie włosów

Na czym polega cieniowanie włosów?

Cieniowanie włosów to technika cięcia kosmyków w warstwowy sposób. Stylista przechodzi stopniowo z jednej długości w drugą, pozostawiając dłuższe włosy od spodu, a skracając je przy wierzchnich warstwach. Taka fryzura nadaje niesamowitej lekkości i sprawia, iż włosy stają się optycznie bardziej gęste i uniesione u nasady. Dodatkowo „zdejmuje” ciężar z końcówek włosa, przynosząc ulgę puszącym się pasmom. Jednocześnie włosy staną się podatne na układanie w różnorodny sposób.

Techniki cieniowania włosów

Techniki cieniowania włosów

Cieniowanie włosów stało się na tyle modną techniką strzyżenia, iż powstało wiele różnorodnych sposobów cięcia. Należy dobrać je do gęstości, porowatości, czy ogólnej kondycji pasm. Techniki cieniowania włosów odpowiednio dobrane przez doświadczonego fryzjera sprawią, iż uzyskasz włosy pełne objętości i lekkości, które same będą się pięknie układać. Można wyróżnić następujące metody cieniowania włosów:

  • Cieniowanie na tępo – unosi włosy od nasady i nadaje im odpowiedniej objętości;
  • Cieniowanie piórkowe – wygładza włosy i układa je bliżej skóry;
  • Degażowanie włosów – to metoda uzupełniająca cieniowanie włosów, idealnie sprawdzająca się dla ciężkich oraz grubych kosmyków. Za pomocą specjalnych nożyczek stylista pozbywa się nadmiernie przyklapniętych i ciężkich włosów. Jest to technika wzbudzająca współcześnie jednak wiele kontrowersji, bowiem nożyczki nie ścinają pasm, a zginają je oraz łamią, co może nadmiernie puszyć włosy. Z tego powodu włosy cienkie, kruche, łamliwe oraz zniszczone nie nadają się do tego typu techniki;
  • Cieniowanie od góry – oznacza warstwowe cieniowanie, gdzie wyraźnie zaznacza się różnicę między wierzchnimi, a dolnymi kosmykami;
  • Ząbkowanie – to skośne wycinanie końcówek włosów, aby uzyskać efekt trójkątów.

Techniki cieniowania włosów doświadczony fryzjer powinien dobrać do tekstury włosów, kierunku wzrostu włosów, kształtu twarzy, a nawet sylwetki kobiety. Odpowiednio pocieniowana fryzura może nie tylko nadać lekkości fryzurze, ale również zmienić proporcje twarzy i całej figury, odciągając uwagę od na przykład kłopotliwych partii ciała.

Komu pasują cieniowane włosy

Komu pasują cieniowane włosy?

Cieniowanie włosów to niezwykle modna fryzura wśród kobiet, jednakże nie sprawdzi się ona dla każdego. Niestety, wielu fryzjerów nie mówi o tym, co później doprowadza do sytuacji, w której pocieniowana fryzura w ogóle się nie układa, a włosy sprawiają tylko więcej trudności. Zatem komu pasują cieniowane włosy? W gruncie rzeczy jest to świetny wybór dla każdego rodzaju włosów, o ile mają odpowiednią objętość. To metoda idealna dla włosów ciężkich, grubych, które trudno ułożyć oraz okiełznać. W efekcie pocieniowana fryzura nadaje właściwy kształt naszej twarzy, a także zwiększa objętość kosmyków. Cieniując włosy kręcone i grube można uzyskać jeszcze mocniejszy skręt nie musząc stosować żadnych, dodatkowych specyfików. Trzeba jednak uważać. Jeśli masz kręcone włosy, niektóre opcje cieniowania sprawią, że zamiast ułatwić sobie życie, możesz je utrudnić. Dlatego warto zdać się na sugestie eksperta.

Dla kogo nie będzie najlepsze cieniowanie włosów? Przede wszystkim do cieniowania nie nadają się włosy cienkie bowiem efekt będzie zupełnie odwrotny. Pasma staną się nadmiernie przerzedzone, co nie prezentuje się dobrze. Dla kobiet o cienkich pasmach proponuje się inne metody uzyskania pięknych, bujnych i zdrowo wyglądających włosów. Naturalnie doczepiane włosy pomogą Ci stworzyć wymarzoną fryzurę, dzięki której poczujesz się bardziej pewnie i kobieco. Szczególnie popularne i modne metody to włosy na nanoringi oraz włosy na keratynę, dzięki którym można zapomnieć o łamliwych, kruchych włosach trudnych do ułożenia. Włosy przedłużane to idealne rozwiązanie dla kobiet o cienkich pasmach, których nie powinno się w ogóle cieniować. Cieniowanie włosów nie jest również polecane miłośniczkom upięć, szczególnie warkoczy, gdyż krótsze pasma będą niesfornie wychodzić na zewnątrz. Podobnie jest przy bardzo prostych kosmykach – cieniowanie włosów może je jedynie „powywijać” na różne strony, co trzeba będzie naprawić prostownicą czy lokówką.

Stylizacja cieniowanych włosów

Cieniowanie włosów – jak je stylizować?

Cieniowane włosy są łatwe w stylizacji, bowiem układają się same, jeśli zostały obcięte przez doświadczonego stylistę. Do podkreślenia efektu można użyć kosmetyków dodających objętości czy takich, które pomogą uzyskać lekko pofalowane włosy. Warto pamiętać, aby suszyć włosy przy użyciu odpowiedniej szczotki, która podniesie włosy u nasady. Można wspomóc się również prostownicą czy lokówką, tworząc ciekawe załamania i fale. Przy długich włosach szczególnie atrakcyjnie prezentuje się kucyk czy kok z wypuszczonymi kilkoma luźnymi pasmami przy twarzy. Przy krótkich pasmach można wspomóc się żelem, pastą czy gumą do włosów.