PROMIENIOWANIE UV I JEGO ODDZIAŁYWANIE NA WŁOSY

Jak zadbać o włosy i skórę głowy latem?

Latem, gdy słońce jest najmocniejsze, promieniowanie UV staje się większym zagrożeniem dla zdrowia skóry. Jednak często zapominamy, że nasze włosy również są narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV. Długotrwała ekspozycja na słońce może prowadzić do uszkodzenia struktury włosa, blaknięcia koloru, nadmiernego przesuszenia i łamliwości. Aby chronić włosy i skórę głowy przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, warto zastosować kilka prostych i skutecznych sposobów pielęgnacji.
 

Ochrona skóry głowy przed bezpośrednim działaniem słońca

 

Noszenie nakrycia głowy

Ochrona skóry głowy przed bezpośrednim działaniem słońca jest kluczowa. Nakrycie głowy, takie jak kapelusz z szerokim rondem lub chusta, może zapewnić cień i zminimalizować narażenie na promieniowanie UV.
 
Używanie kosmetyków z filtrem UV
 
Wybieraj szampony, odżywki i olejki do włosów, które zawierają filtr UV. Te produkty tworzą dodatkową warstwę ochronną na włosach, chroniąc je przed promieniowaniem UV. Pamiętaj, aby nałożyć takie produkty przed wyjściem na słońce i regularnie je odświeżać.
 
Stosowanie ochrony termicznej przed stylizacją
 
Promieniowanie UV nie jest jedynym źródłem szkód dla włosów latem. Wysoka temperatura spowodowana suszeniem, prostowaniem czy kręceniem włosów także może przyczyniać się do ich uszkodzenia. Zawsze stosuj preparat zabezpieczający termicznie przed użyciem gorącego sprzętu do stylizacji, aby ograniczyć negatywne skutki wysokiej temperatury.
 

Agresywne zabiegi chemiczne jak zabezpieczyć włosy

 

Unikanie agresywnych zabiegów chemicznych

Latem warto ograniczyć wykonywanie zabiegów chemicznych na włosach, takich jak trwała ondulacja, prostowanie chemiczne czy farbowanie. Te procesy dodatkowo osłabiają włosy, sprawiając, że stają się bardziej podatne na uszkodzenia.
 

Nawilżanie włosów

Latem włosy mogą łatwo się przesuszyć, szczególnie pod wpływem gorącego słońca. Dlatego ważne jest, aby regularnie nawilżać włosy, stosując odżywki głęboko nawilżające, olejki i maseczki. Te produkty pomogą utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, zapobiegając nadmiernemu wysuszeniu i łamliwości włosów.
 

Ogranicz narażenia włosów na słońce

 

Ograniczenie narażenia na słońce

Stosuj środki ostrożności, aby nie narażać włosów na długotrwałe działanie bezpośredniego słońca. Jeśli jesteś na plaży lub na otwartej przestrzeni, staraj się znajdować w cieniu lub nosić nakrycie głowy.
 


Regularne mycie i oczyszczanie

Latem, ze względu na zwiększone pocenie się, warto częściej myć włosy i skórę głowy. Pomoże to usunąć nagromadzone zanieczyszczenia, osad soli morskiej i filtrów UV, które mogą być szkodliwe dla włosów i skóry.

 
Spożywanie odpowiednich składników odżywczych

Zdrowa dieta ma wpływ na kondycję włosów i skóry. Spożywaj pokarmy bogate w przeciwutleniacze, takie jak owoce i warzywa, aby wspomóc ochronę przed działaniem promieniowania UV od wewnątrz.
 

Picie dużej ilości wody

Pamiętaj, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Regularne picie wody pomoże utrzymać wilgotność włosów i skóry głowy.
 

Stosowanie naturalnych maski i odżywek 

 

Stosowanie naturalnych maski i odżywek

Wypróbuj domowe maseczki i odżywki do włosów, które są oparte na naturalnych składnikach, takich jak miód, jogurt, aloes czy olej kokosowy. Te naturalne składniki pomogą odżywić i nawilżyć włosy, przywracając im zdrowy wygląd.
 
Zadbaj o swoje włosy i skórę głowy latem, chroniąc je przed promieniowaniem UV i innymi szkodliwymi czynnikami. Pamiętaj, że regularna pielęgnacja, ochrona i nawilżanie są kluczowe dla utrzymania pięknych i zdrowych włosów przez cały rok.